Vem sa att Chateuneuf inte kan lagras länge?
Saturday, March 21st, 2009Det blev även en trevlig middag i köket hos paret Karine och Jean-Marc Diffonty (Cuvée du Vatican) under vår vistelse i Chateauneuf-du-Pape. Jag hyser stor beundran för Jean-Marc, han är en otroligt klipsk och ödmjuk man som håller sig i bakgrunden och låter sina viner tala. Vi pratade vin hela kvällen, och mycket av det handlade om situationen i Södra Rhone där det finns en riktig “Grand Cru” (Chateauneuf-du-Pape) och en hel drös med andra byar och appellationer som avundsjukt ser vilka priser CdP säljs för och inget annat önskar än att deras egen by ska åtnjuta samma status. Det verkar som att det är ett mycket laddat ämne i dalen och något som är föremål för många intriger och heta diskussioner.
Karine älskar att laga mat och hon gör det bra, det har mina tidigare erfarenheter visat. Ikväll var inget undantag. Vi började kvällen med Cuvée du Vatican Côtes du Rhone Villages 2007, packat med kirshig Grenachefrukt, bra bett och längd. Alltså denna 2007. Det verkar inte ha varit möjligt att misslyckas. Det här vinet kostar under hundralappen.
Sedan gick vi in på Cuvée du Vatican Réserve Sixtine Blanc 2007 som serverades till hemmagjorda, gratinerade Ravioli fyllda med blåmögelost. Jean-Marc säger att 2007 Sixtine Blanc är det bästa vita han gjort, massor av citrus och tropisk frukt i doften medan smaken är kraftig med bra längd och fräschör. Det är kanske inte ett vin som ersätter en Riesling från Nahe, men om man vill ha en ersättare för kraftig Chassagne-Montrachet eller en amerikansk Chardonnay, så är det perfekt.
Därefter blev det stuvat lamm med örter och till det Cuvée du Vatican Réserve Sixtine 2006. Otroligt vad drickvänligt det här vinet är redan nu. Eken har integrerats fint under det gångna året och vinet bjuder på en massa hedonistisk charm och slösande Grenache-frukt, yummie!
Till den galet överdrivna ostbrickan med 15-16 ostar så hade Jean-Marc öppnat Cuvée du Vatican Chateauneuf-du-Pape 1969. Det här är intressant, för många hävdar att Chateauneuf inte lagras väl så länge. Till och med Parker har sagt att drickföntret för en bra Chateauneuf sällan sträcker sig längre än 20-25 år. Det här vinet är 40 år och doften som sprider sig i rummet när glaset fylls är otrolig - fylld av all världens blommor, tryffel, choklad och gammal jordgubbsylt. Smaken är mycket frisk med en väldigt vital frukkärna. Och det häftigaste - vinet dör inte i glaset! Det växer under 1,5 timme hela tiden och visar inga tecken på att vika ned sig. Otroligt! Tydligen kan man hitta mängder av vällagrad gammal Chateauneuf på auktioner i främst Belgien och Holland, och de kostar INGENTING!
Jean-Marc berättar att ambitionen hos Cuvée du Vatican alltid har varit att producera viner med långt liv, så även idag. Han säger att det är anledningen till att de jobbar med barriquer, inte för att få en massa vaniljkaraktär utan för att öka vinets livslängd.






